Proč je nezbytné česání Vašeho psího mazlíka ?

20.06.2022

Často se setkávám s tím, že majitelé přivedou do salonu pejska s velmi zacuchanou srstí s argumentem, že pejsek se od nich nenechá vyčesat a že ho nechtějí trápit. Proto bych chtěla předat několik informací, proč je nezbytné pravidelné vyčesávání či rozčesání srsti v domácím prostředí.

Předně bych ráda upozornila, že dlouhodobě zacuchaná a zdredovatělá srst psovi způsobuje zdravotní problémy, neboť dochází k zapařování kůže, což následně vede ke vzniku bakterií, plísní, kvasinek apod., které následně vyžadují návštěvu veterináře. Vyčesáváním nejen psovi odstraníme odumřelou srst a dáme tím prostor pro vznik nové, ale také tím masírujeme kůži psa, která se následně dobře prokrvuje, nezapařuje se a může dobře dýchat. Jako jakýkoliv jiný orgán v těle, i kůže potřebuje správně fungovat a být zdravá. Jednou z věcí, jak k tomu můžeme pejskovi zcela zdarma dopomoci, je vyčesávání či rozčesávání srsti.

Dalším důvodem, proč je vhodné psa pravidelně rozčesávat je fakt, že pejsek si na tuto činnost zvykne a stane se to součástí jeho běžného života, jako je např. krmení, venčení apod. Pokud budeme pravidelně česat, nebude docházet k zacuchání srsti, které někde vede až do fáze nevzhledných dredů. Rozčesání zacuchané srsti v této fázi, již pro pejska opravdu není příjemné a věřte, že ani psí kadeřnice nechtějí trápit Vaše psí miláčky. Pokud takto budete udržovat srst Vašeho pejska, ušetříte mu nejen stres z návštěvy salonu, ale také finance, neboť rozčesání velmi zacuchané srsti je pro psí kadeřnici časově náročnější, než běžná úprava srsti.

Pokud si nebudete vědět rady se správným rozčesáním, ráda poskytnu několik rad. Na trhu existuje spoustu nástrojů na rozčesání srsti, avšak je třeba vybrat ten správný pro určitý typ srsti. Na srst pudla, bišonka, jorkšíra či maltézského psíka apod. použijeme jiný kartáč, než na německého ovčáka či zlatého retrívra. Stejně tak je to i s intenzitou, např. pudlíka bychom měli česat denně, kdežto např. německého ovčáka postačí vyčesávat jednou týdně.

Pamatujte na to, že udržovaná srst, je zdravá srst