Něco o trimování ...

20.06.2022

Často se mylně spoustu páníčků domnívá, že trimování, zejména u hrubosrstých plemen, stačí dvakrát do roka, na jaře a na podzim.

Srst hrubosrstých jedinců se skládá jednak z podsady a z krycí srsti (pesíků). Účelem krycí srsti je, aby tělo psa chránila. Pokud budeme trimovat pouze dvakrát za rok, vždy vytrimujeme 100% krycí srsti, až na podsadu. Tedy psovi zbude ze srsti jen podsada a nezbude mu žádná krycí srst. Z toho vyplývá, že mu nezůstane žádná ochrana do té doby, než znovu krycí srst naroste. Z tohoto důvodu je tedy důležité trimovat častěji. Ideální doba trimování je cca po 2 měsících. Při časté frekvenci trimování vytrimujeme jen část krycí srsti, další část mu zůstane a krycí srst má tak šanci se průběžně obnovovat. Psovi tak zůstává krycí srst neustále a neustále je tak jeho tělo chráněno.

Připomínám tím i další důležitou věc, a to, že pejsek potřebuje srst nejen v zimě, aby ho chránila před chladem, ale i v létě, aby ho chránila před přehřátím. Vlastně neustále. Další věc je, že pokud netrimujeme často a necháváme krycí srst v kůži psa dlouhou dobu, není prostor ani pro správnou výměnu podsady a po vytrimování často na těle zůstávají nevzhledná holá místa (lysiny).

Pokud budeme často trimovat, pejsek bude mít krásnou zdravou a hlavně funkční srst, správně prokrvenou kůži a bude nám vděčný za naši péči. :-)