Proč je vhodnější vyčesávat či trimovat, než stříhat ?

20.06.2022

Ráda bych Vám vysvětlila, proč je důležité volit vhodnou úpravu podle typu srsti a respektovat tak její strukturu a účel.

Často za mnou chodí majitelé pejsků, kteří mají tzv. dvojí srst a požadují úpravu střihem, resp. stříhání strojkem nakrátko. Většinou bývá důvodem, aby pejsek nelínal a nebylo doma tolik chlupů. Pokud takovouto srst ostříháme, nedocílíme tím zastavení línání, ba naopak. Chlup bude pouze kratší, proto vzbudí dojem, že je doma méně chlupů. Línání neboli výměna srsti je přirozený vývoj, který je třeba respektovat a je potřeba s tím pejskovi pomoci jinak, tedy vyčesáváním či trimováním.

Pokud má pejsek dvojí srst, znamená to, že srst je tvořena dvěma typy chlupů. Tedy silnějšími krycími chlupy neboli pesíky a jemnějšími chlupy neboli podsadou. Srst psa dělíme na několik typů. Pro nás je však důležité, že pokud pejsek nemá dlouhou srst tvořenou jedním typem chlupů, která dorůstá až několik let a poté proběhne výměna, což je např. srst jorkšíra, pudla, bišona, maltézského psíka, je nežádoucí jí stříhat.

Samostatnou kategorií je krátká tvrdá jehličkovitá srst, kterou má např. německý boxer, maďarský ohař apod. Tato je tvořena sice jedním typem chlupu - pesíkami, avšak tuto nestříháme, pouze vyčesáváme. Málokdo si také umí představit, že bychom takovéhoto pejska oholili strojkem. Zajímavostí u této srsti je, že její výměna probíhá až 12x ročně. Tedy línají prakticky po celý rok.

Při dlouhodobém narušování srsti, kterou jsem popsala výše, střihem, dochází k jejímu slábnutí. Stává se velice jemnou a přestává tím pádem plnit svojí ochrannou funkci. Takto narušená srst pak začne snadno cuckovatět a zacuchávat se, takže ve finále máme více práce s rozčesáním. Pokud necháte srst např. zlatého retrívra nebo i labradora ostříhat strojkem, tedy zkrátíme na velmi malou délku, nejenom že tím narušíme strukturu srsti, ale vlastně mu tím vezmeme i ochrannou vrstvu, kterou potřebují nejen v zimě, ale i v létě. V zimě nám tedy pejsek může snadno nastydnout a v létě se přehřát. Neplatí, že když v létě pejska takto nakrátko ostříháme, že se mu uleví od vedra, jak se mylně spoustu majitelů psů domnívá, ale naopak. Můžeme mu tím způsobit vážné zdravotní potíže.

Tedy pokud máte doma pejska se srstí, která je určena k trimování, nechte ho trimovat a srst, která je určena k vyčesávání, vyčesávejte. Zachováte tak zdravou a krásnou srst a ušetříte tím pejskovi i sobě spoustu nepříjemností.

Pokud chcete dát pejskovi tu nejlepší péči a nechcete se doma zabývat údržbou, nechte ho v salonu pravidelně vyčesávat a méně či více pravidelně vykoupat (frekvence záleží na jednotlivých typech srsti a plemenech). Vykoupáním a vysušením srsti po vyčesání i mnoho chlupů, které nevyčešete mechanicky, vypadne samovolně. Kůže a srst bude nejen čistá, ale i krásně vzdušná a hlavně zdravá. :-)